Pianino piano klavír Centrum Piano Bušo


Základní informace o klavírech

Klavír je velmi oblíbeným hudebním nástrojem již od počátku 19. století a jeho popularita je stále vysoká. Je důležité si uvědomit, že klavír se dělí na dva druhy, a to na piano a pianino. Rozdíl mezi pianem a pianinem je zásadní, je proto velmi nutné se při výběru klavíru rozhodnout, co od nástroje očekáváme. Jaké jsou mezi těmito dvěma druhy klavíru rozdíly?

 

Piano, neboli křídlo, je druh klavíru, ve které jsou rám i struny uloženy ve skříni vodorovně. Existuje několik rozměrů pro křídlo, rozměry se pohybují od jednoho a půl metru až ke třem metrům. V minulosti se používal převážně vídeňský typ mechaniky, od dvacátého století se však přešlo na mechaniku anglickou a od této doby se vyrábí pouze s touto mechanikou.

 

Druhým typem klavíru je pianino. To se od křídla liší jak samotnými rozměry, tak také konstrukcí. Na rozdíl od křídla, kde jsou rám a struny umístěny vodorovně, jsou u pianina struny a rám umístěny svisle. Stejně je tomu i u kladívek, které jsou umístěny taktéž svisle. Mechanika je všechny pianina totožná.

 

Teď, když znáte dva základní druhy klavírů, je dobré alespoň stručně vědět, jak se klavír vyrábí. Je jasné, že klavír není nejlevnější záležitostí. Je to právě proto, že výroba klavíru je náročný proces, jak finančně, tak technicky. Výroba samotného klavíru trvá řádově čtyři až šest let, jedná se skutečně o dlouhou a precizní práci, kde se nesmí nic urychlit. Samotná výroba takového klavíru začíná již samotným výběrem dřeva, který hraje velkou roli na výsledný zvuk. U nás je nejkvalitnějším a nejpoužívanějším dřevem pro výrobu klavíru dřevo smrkové, konkrétně z Šumavy, které využívá kromě známé české firmy Petrof také celá řada zahraničních výrobců. Je důležité si uvědomit, že klavír se neskládá pouze z jednoho kusu dřeva, ale je sestaven z několika druhů a každý má nějaké specifické vlastnosti pro výsledný zvuk. Neméně důležitou prací je správné válcování strun, a to potřebné délky i tloušťky. V dnešní době se používají především struny ocelové, některé se navíc omotávají měděným drátem.